• facebook
 • rss
 • Nie tylko syreny zawyły

  Agnieszka Kocznur

  dodane 04.08.2014 13:00

  Barykada powstańcza, uroczysty apel, wystawa i film towarzyszyły obchodom 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Płocku.

  Na okoliczność uczczenia bohaterów sierpnia 1944 r. przy Płycie Nieznanego Żołnierza w Płocku stanęła barykada powstańcza, odbył się tam pokaz mundurów i broni rekonstrukcyjnej z okresu II wojny światowej.

  W Godzinę "W" rozległ się dźwięk syren, płocczanie zatrzymali się na minutę oddając hołd bohaterom. Chwilę później odbył się uroczysty apel harcerski dla upamiętnienia uczestników wspominanych wydarzeń. Kombatanci, harcerze i zgromadzeni mieszkańcy odśpiewali hymn, następnie złożono kwiaty i zapalono znicze.

  - Spotykamy się przy Płycie Nieznanego Żołnierza by oddać hołd bohaterskim żołnierzom, harcerzom, mieszkańcom Warszawy. To oni 70 lat temu marząc o wolnej ojczyźnie nie zawahali się postawić na szali swojego życia, by walczyć o wolność, by walczyć o wolną Polskę. Spotykamy się, bo wśród powstańców byli też płocczanie, a część z powstańców także później w Płocku znalazła swoje miejsce do życia. Spotykamy się przede wszystkim dlatego, bo jesteśmy dumnym narodem, który nigdy nie pogodził się z niewolą, który w swej niełatwej historii zawsze walczył o wolność - mówił Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. 

  Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja plenerowa pt.: „Płocczanie w Powstaniu Warszawskim”, którą można było zobaczyć na Starym Rynku. Mieszkańcy Płocka, bezpłatnie obejrzeli także film fabularny "Powstanie Warszawskie", stworzony na podstawie materiałów z kronik filmowych nakręconych w sierpniu 1944 r.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół