• facebook
 • rss
 • Protest usłyszany?

  am

  dodane 21.07.2014 09:48

  Mieszkańcy Ciółkowa, protestujący przeciwko kompostowni, przyjechali ze swoimi transparentami na uroczystość otwarcia nowej komendy policji w Płocku.

  Od kilku miesięcy mieszkańcy Ciółkowa i Śniegocina w gminie Radzanowo protestują przeciwko kompostowni w swoim sąsiedztwie. Swój protest zaznaczyli też podczas obchodów święta policji i otwarcia nowej siedziby komendy miejskiej w Płocku w minionym tygodniu. Podczas uroczystości do mieszkańców gminy Radzanowo, stojących ze swoimi transparentami, zwrócił się Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

  Zaznaczył, że o sprawie dowiedział się na początku lipca od policji. Zapewnił też, że niewłaściwe prowadzona inwestycja w Ciołkowie zostanie zamknięta. – Już pan starosta płocki cofnął zgodę na funkcjonowanie inwestora. Wczoraj Wojewódzki Inspektor podjął decyzję o likwidacji kompostowni najszybciej, jak to będzie możliwe, czyli do 15 stycznia. Policja pomoże wyegzekwować te decyzje – mówił wojewoda Kozłowski.

  Chodziło o najnowszy dokument Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. WIOŚ wydał decyzję o wstrzymaniu użytkowania instalacji do przetwarzania i odzysku odpadów w kompostowni firmy Ecoriver na terenie Ciółkowa. Termin ostateczny wstrzymania użytkowania instalacji to koniec stycznia 2015 r.

  Działalność przedsiębiorstwa została uznana za stwarzającą zagrożenie zanieczyszczenia środowiska ściekami przemysłowymi. W wyniku kontroli, przeprowadzonej na wniosek wojewody mazowieckiego, stwierdzono, że „kompostownia nie spełniała wymagań ochrony środowiska, a inwestor nie dopełnił obowiązku prawidłowego poinformowania wojewódzkiego inspektora o oddaniu do użytku instalacji mogącej znacząco oddziaływać na środowisko.” Wcześniej, 15 lipca, starosta płocki uchylił zezwolenie na przetwarzanie w instalacji.

  Protestujący mieszkańcy przyznają, że to jest jakieś światło nadziei, ale decyzje zostały podjęte zdecydowanie zbyt późno. - My protestowaliśmy już w lutym, były już pierwsze badania i wyniki. Poza tym dokument WIOŚ jest nieprawomocny; firma może się od niego odwołać – zwracali uwagę przedstawiciele społeczności z gminy Radzanowo, protestując przed komendą w Płocku.

  W rozmowie z GN wyrażali też swoje obawy, związane z procesem ewentualnego wywozu zgromadzonych odpadów z terenu kompostowni. Przy takiej temperaturze, mówili, to może być ekologiczny kataklizm. Domagają się także, by zostały pobrane i zabezpieczone próbki materiału, zgromadzonego w kompostowni.

  Mieszkańcy Ciółkowa i sąsiednich miejscowości od ponad 2 miesięcy protestują przeciwko kompostowni, ze względu na odór, panujący w powietrzu. Boją się też jej wpływu na środowisko naturalne w całej gminie i na własne zdrowie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół