Nowy numer 13/2024 Archiwum

Na tropie dawnych klasztorów

W Płocku odbyła się konferencja badaczy dziedzictwa kulturowego po skasowanych klasztorach. Mówiono o odkryciach dotyczących m.in. sierpeckich benedyktynek, płockich norbertanek i dominikanów.

Projekt „Dziedzictwo kulturowe po klasztorach skasowanych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej oraz na Śląsku w XVIII i XIX w.: losy, znaczenie, inwentaryzacja” przez trzy dni odbywał się w Płocku. Wśród założeń przedsięwzięcia są m.in. konferencje w różnych częściach Polski, gdzie badacze prezentują swoje najnowsze ustalenia dotyczące dziedzictwa po skasowanych na terenie obecnej Polski klasztorach.

Tym razem o projekcie rozmawiano w Płocku, gdzie przez dwa dni zaproszeni goście z różnych stron kraju, prezentowali swoje badania. Wśród kilkunastu prelegentów byli także płocczanie: ks. prof. Marian Grzybowski, ks. dr Dariusz Majewski z archiwum WSD i ks. Stefan Cegłowski.

Najmłodszym uczestnikiem konferencji był Tomek Kowalski z Sierpca. – To, że wystąpiłem na konferencji było dla mnie przede wszystkim zaszczytem. Pomysłodawca i koordynator całego projektu profesor Marek Derwich, zaproponował mi wystąpienie na konferencji w Płocku, gdyż wiedział o moich badaniach dotyczących Opactwa Benedyktynek w Sierpcu – mówił Tomek Kowalski w rozmowie z GN. – To ogromna przyjemność poznać tak wspaniałych ludzi, tych, których autorstwa książki są podręcznikami na studiach, z których korzystam w naukach do egzaminów – zaznaczał młody pasjonat historii.

Głównym celem projektu jest zapoczątkowanie wszechstronnego i ogólnie dostępnego opracowania oraz zinwentaryzowania dziedzictwa kulturowego pozostałego po skasowanych klasztorach. Zasięgiem terytorialnym poszukiwań objęta zostanie cała Polska oraz kilka krajów ościennych. To pierwsza w Europie próba identyfikacji i dokumentacji rozproszonych zbiorów ponad tysiąca klasztorów. W tym celu, naukowcy badają różnego typu obiekty: archiwalia, stare druki, książki, budynki, a także pozostałości archeologiczne czy przyrodnicze, po skasowanych klasztorach. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy