• facebook
 • rss
 • Po Płocku z papieskim krzyżem

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 12.04.2014 19:17

  Z kościoła św. Dominika na górkach do płockiej katedry wędrowali płocczanie z krzyżem i Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia.

  Drogę Krzyżową rozpoczęło zapalenie świec od Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia, którą specjalnie na nabożeństwo przyniósł bp Piotr Libera. Na czele procesji niesiono papieski krzyż, który od 2005 roku towarzyszy wielkopostnym nabożeństwom w Płocku. Są na nim wypisane daty narodzin i śmierci papieża Polaka oraz lata jego pielgrzymek do Polski. Ten krzyż co roku jest umieszczany w grobie Pańskim w kościele św. Dominika na Górkach.

  - Jan Paweł II dźwigał krzyż wierności i służby. My chcemy przejść tę samą drogę, której on doświadczył w swym życiu wiary. Nawiązujemy do naszego zwyczaju sprzed dziewięciu laty, gdy po śmierci Jana Pawła II nieśliśmy ten krzyż – mówił na rozpoczęcie nabożeństwa ks. proboszcz Tadeusz Łebkowski.

  - W tej publicznej adoracji krzyża na ulicach Płocka towarzyszyło nam rozważanie słowa Bożego i nauczanie Jana Pawła II. Niech z tego znaku wiary płynie nieustannie moc Boża, abyśmy przez ten znak doszli do radości zbawionych – mówił bp Libera na zakończenie nabożeństwa w katedrze.

  - Panie, obok nas są miliony ludzi, którzy chodzą w maskach, czyli mają tysiące twarzy, ale swojej nie mają. Są obłudnikami. Żyjemy w świecie wielkiego zakłamania, a w nim liczą się tylko maski, które można zmieniać w zależności od sytuacji. Weronika swą chustą otarła Twą jedyną i niepowtarzalną twarz... Papież mówił do nas o Bożej miłości, o zaufaniu, o odwadze wiary, o moralności, o przebaczeniu. My najbardziej zapamiętaliśmy zdanie o wadowickich kremówkach. On całe życie wskazywał nam na Boga, my poprzestajemy na nazywaniu jego imieniem kolejnych ulic, placów, szkół. Mówimy o sobie: "pokolenie JPII", a jednocześnie nie umiemy się zdobyć na sięgnięcie do jego encyklik. Czy oprócz emocji i wzruszeń zostało w nas cokolwiek z nauk Jana Pawła II? – to niektóre z rozważań odczytanych w czasie Drogi Krzyżowej, przygotowanej przez parafię św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płocku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół