• facebook
 • rss
 • Nie! dla obwodnicy Płocka

  Agnieszka Kocznur

  dodane 29.01.2014 09:31

  Pieniędzy z budżetu państwa dla najważniejszej płockiej inwestycji, na 2014 r. czyli obwodnicy - nie będzie.

  Najpierw Senat odrzucił poprawkę dla obwodnicy Płocka w trakcie głosowania nad ustawą budżetową na 2014 rok. Na posiedzeniu 10 stycznia z 97 poprawek, zostały odrzucone 84, w tym dotycząca przesunięcia środków na budowę obwodnicy m.in. Płocka. Przeciwko niej było 58 senatorów z Platformy Obywatelskiej, 3 z Koła Senatorów Niezależnych i jeden senator z PSL. Za poprawką głosowało 28 senatorów PiS oraz 2 z Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska.

  Także Komisja Budżetu i Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała poprawkę, która dotyczyła przeznaczenia 300 mln zł kosztem obsługi długu krajowego na budowę obwodnic kilku miast, w tym m.in. Płocka, Skierniewic czy Opatowa. Poprawki zgłoszone przez Senat zaakceptował Sejm.

  Czy w takim razie obwodnica powstanie?

  Oto komentarz, jaki otrzymaliśmy od Huberta Woźniaka z UM Płocka:

  Obwodnica Płocka będzie realizowana, miasto stara się o tę inwestycję, i jednocześnie ją przygotowuje. Starania samorządu płockiego idą trzema drogami. Płock złożył wniosek o wpisanie do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 zmiany przebiegu drogi nr 62 i zbudowania obwodnicy od Słupna przez Boryszewo do ul. Bielskiej w rejonie lotniska.

   Nie po raz pierwszy zresztą, ponieważ podobne starania odbywały się w czasie poprzedniej kadencji samorządu. I były bezskuteczne. Mimo to miasto nie zrezygnowało z kolejnej próby uzyskania centralnej decyzji – akceptacji idei budowy obwodnicy.

  Jednocześnie samorząd płocki samodzielnie stara się o zrealizowanie takiego przedsięwzięcia w inny sposób, ponieważ istnieje możliwość budowy obwodnicy niezależnie od inwestycyjnych planów zawartych w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych.

  Obwodnica Płocka jest wpisana w projekt kontraktu terytorialnego dla województwa mazowieckiego. Zapisano w nim na budowę drogi wokół Płocka 400 mln zł. To drugi sposób, o którym wspominałem na wstępie.

  Trzecią drogą, z której Płock korzysta są nowe możliwości, które otwiera nowa perspektywa finansowa UE na lata 2014-20. Aby skorzystać z tych środków Płock zawarł już porozumienie z sąsiednimi gminami i utworzył tzw. obszar funkcjonalny.

  Na liście przedsięwzięć, które są właśnie negocjowane z Urzędem Marszałkowskim, do sfinansowania na tym terenie, jest podniesienie konkurencyjności Płocka przez uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Jednym z elementów tego uzbrojenia jest przygotowanie drogi , która będzie pełnić rolę obwodnicy.

  W tej sytuacji brak decyzji o wprowadzeniu obwodnicy Płocka do rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych i brak pieniędzy w budżecie państwa nie zatrzymuje bardzo zaawansowanych przygotowań do zrealizowania tego przedsięwzięcia w innej formie.

  Jednocześnie Płock przekazał plac budowy pod budowę wewnętrznej obwodnicy miasta – trasy tranzytowej z nowego mostu do lotniska i PKN Orlen. Jej pierwszy etap zakończony zostanie w październiku.”  

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: OBWODNICA, PŁOCK

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół