• facebook
 • rss
 • Płock w pokłonach

  Agnieszka Kocznur

  dodane 06.01.2014 17:35

  Radosne kolędowanie opanowało stolicę diecezji. W tym roku uczestnicy orszaku kolędowali na ulicach i pod dachem, bo w Orlen Arenie.

  Trzeci płocki orszak ekumeniczny rozpoczął się w kościele św. Jadwigi Mszą św., której przewodniczył bp Piotr Libera. 

  - Każdy z nas może stać się mędrcem, czyli mądrym człowiekiem wtedy, gdy pamięta, że całe życie trzeba szukać prawdy, że trzeba czynić dobro, a zło naprawiać – mówił biskup płocki w swojej homilii. - Mądry człowiek wie, że od kariery ważniejsza jest miłość Boga i bliźniego, a od pieniędzy sumienie i dobre wychowanie dzieci. Mądry człowiek wie, że świat nie jest dziełem przypadku; że górski szczyt, falujące morze, piękny krajobraz, to jakby „podpis” Pana Boga, który każdy może i powinien nauczyć się odkrywać i odczytywać. Mądry człowiek wie, że wiara poszerza granice rozumu i dlatego potrafi wyruszyć w drogę wiary, aby odkryć, że Ten, który stworzył ten wielki, wspaniały świat, narodził się w betlejemskiej grocie z miłości do nas jako Emmanuel, jako „Bóg z nami” - akcentował bp Piotr.

  Po uroczystym nabożeństwie orszak sprzed kościoła ruszył al. Roguckiego, ul. Tysiąclecia i Łukasiewicza do Orlen Areny. Po drodze uczestnicy korowodu zatrzymywali się przy scenkach, które przygotowane były przede wszystkim przez młodzież szkolną.

  Bezpieczeństwo nad korowodem zapewniała policja, straż miejska, harcerze, ale także Straż Ojcowska, którą stanowili ojcowie dzieci biorących udział w orszaku. W trzech króli wcielili się: ks. Krzysztof Jaroszewski, Andrzej Mejer i Christiano Silva. W rolę Świętej Rodziny - Ignaś oraz Małgorzata i Krzysztof Karpińscy.

  Płocki orszak zwieńczył koncert Eleni i wspólne kolędowanie w hali Orlen Arena. Orszakowi towarzyszyła zbiórka na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Konkurs na Najpiękniejszą Gwiazdę Betlejemską.    Organizacją wiodącą całego przedsięwzięcia było SRK DP przy współpracy innych płockich ruchów i stowarzyszeń katolickich. 

  Patronat nad Płockim Orszakiem Trzech Króli przyjęli biskup płocki, marszałek województwa mazowieckiego, prezydent Płocka oraz starosta płocki. Inicjatywę organizacji orszaku wspiera także dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Płocka, dyrektor Wydziału Promocji i Informacji, dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Płockiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół