• facebook
 • rss
 • Hej, kolęda!

  am

  dodane 04.01.2014 23:27

  Zakończyło się 20. Płockie Kolędowanie. Przez cztery dni można było posłuchać kolęd, pastorałek i utworów świątecznych w różnych odsłonach.

    Zespół Pieśni i Tańca "Wisła"
  Agnieszka Małecka /GN
  - To już tradycja Płockiego Kolędowania, że jeden dzień poświęcony jest tylko płockim chórom i zespołom, które wykonują te przepiękne pieśni bożonarodzeniowe - przypomniał w czasie wieczornego koncertu w katedrze ks. dr Andrzej Leleń, jeden z inicjatorów tego cyklicznego wydarzenia.

  Koncert rozpoczęli najmłodsi płocczanie z chóru "Viva la Musica" ze Szkoły Podstawowej nr 23, a także młodzież z chóru "Kamerton". Barwnie i na ludową nutę zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca "Wisła”. Na katedralnym chórze, gdzie zwykle śpiewa podczas uroczystości liturgicznych, wystąpił "Pueri et Puelle Cantores Plocenses". Tego wieczoru można było posłuchać także utworów świątecznych w języku angielskim w wykonaniu kwartetu wokalnego "Good Vabriation" z POKiS, a także chóru "VOX Singers" i chóru żeńskiego z Włodkowica. Zaśpiewały także panie z "VOX Maiorum" Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

  Niemal każdy z tych zespołów ma już na swoim koncie koncerty i nagrody. W ich wykonaniu  zabrzmiały kolędy na ludową i swingującą nutę, uroczyście i nowocześnie; te tradycyjne i nowe pieśni związane z Bożym Narodzeniem.

  - Wiele kolęd, które współcześnie śpiewamy, pochodzą z wieków XVII i XVIII, jednakże szczyt twórczości kolędowych przypada na okres niewoli i zaborów, kiedy te pieśni bożonarodzeniowe zaczęły przybierać rytmy polskich tańców narodowych i wzmacniały ducha patriotyzmu. Obecnie też tworzy się kolędy. Wczoraj te nowe, które mówią o współczesności, co nas boli i czego oczekujemy od narodzonego Zbawiciela, śpiewała Katarzyna Jamróz - przypomniał ks. Leleń.

    Chór "Kamerton"
  Agnieszka Małecka /GN
  Koncert solistki K. Jamróz rozpoczął w tym roku Płockie Kolędowanie. W piątek wystąpił także chór "Minstrel" LO im. marsz. S. Małachowskiego oraz zespół Bemolla z akompaniamentem Jarosława Domagały przy fortepianie.

  W niedzielę w katedrze, w ramach Płockiego Kolędowania, wystąpiła jedna z najbardziej znanych muzykujących rodzin - Pospieszalscy; w sumie zagrało i zaśpiewało dla płocczan 14 osób, które tworzą już dwa pokolenia. Natomiast w poniedziałek, w uroczystość Objawienia Pańskiego, płocki Orszak Trzech Króli zakończył koncert Eleni. Artystka wystąpiła w Orlen Arenie.

  Głównym organizatorem wydarzenia był Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół