Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Minął rok

Przypominamy najważniejsze wydarzenia w Kościele diecezjalnym i w regionie, które miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Grób w kształcie serca

Pomnik poświęcił bp Roman Marcinkowski   Pomnik poświęcił bp Roman Marcinkowski
Agnieszka Małecka /GN
Na to miejsce od dawna czekali rodzice dzieci utraconych przed ich narodzeniem. Pomnik dzieci zmarłych w wyniku poronienia stanął w części zabytkowej katolickiego cmentarza przy ul. Kobylińskiego w Płocku. To pierwszy taki grób w naszej diecezji. Mszy św. przewodniczył bp Roman Marcinkowski, który podkreślił wiarę Kościoła, że Opatrzność Boża nie odmawia zbawienia takim dzieciom. Grobowiec dzieci utraconych powstał dzięki zaangażowaniu m.in. Duszpasterstwa Rodzin, Urzędu Miasta, radnych miejskich, a także samych osieroconych rodziców. Patronat nad inicjatywą objęli biskup płocki i prezydent miasta.

Święci wśród nas

Figura św. Michała Archanioła z włoskiego Gargano nawiedziła płocką parafię św. Aleksego w Trzepowie. Charakterystyczną cechą tego nawiedzenia były intencje błagalne o uwolnienie z nałogów i zniewoleń, które powtarzały się w kolejnych Mszach św., nabożeństwach i adoracjach. – Najważniejsze jest zdrowie ducha i serca. Jeśli dzisiaj prosimy o wstawiennictwo św. Michała Archanioła i uzdrowienie, to nade wszystko własnego serca, które tak trudno uzdrowić – mówił w kazaniu ks. Rafał Szwajca, michalita.

Płocką Stanisławówkę i Czerwińsk n. Wisłą nawiedziły peregrynujące po Polsce relikwie św. Jana Bosko. – Wierzymy, św. Janie Bosko, że twoja obecność w Płocku dokona cudu odnowienia naszych serc – mówili wierni, witając relikwie na placu przy Stanisławówce. Do świętego założyciela salezjanów modlili się w czasie nawiedzenia biskupi Piotr Libera i Roman Marcinkowski.

W grudniu młodzież skupiona w ZHP i ZHR w Płocku, Ciechanowie i Rypinie modliła się przed relikwiami ich patrona – bł. ks. Wincentego Frelichowskiego. Zorganizowano czuwania, modlitwy i harcerskie gawędy. – Cieszę się, że bł. Wincenty tak pięknie zintegrował różne środowiska harcerskie. On przypomina nam o wielkich ideałach, gdzie obok wychowania, sprawności i wartości, tak ważne jest życie duchowe – powiedział ks. Krzysztof Świerczyński, diecezjalny duszpasterz harcerzy i harcerek.

Coś więcej niż synod

3. sesja plenarna synodu płockiego w bazylice katedralnej odbyła się 30 listopada   3. sesja plenarna synodu płockiego w bazylice katedralnej odbyła się 30 listopada
ks. Włodzimierz Piętka /GN
W maju i w listopadzie płocka katedra stała się miejscem dwóch sesji plenarnych 43. synodu diecezjalnego. Prezbiterium świątyni i jej główną nawę wypełniło ponad 300 uczestników synodu, duchownych i świeckich. – To spotkanie robocze i decyzyjne. To jest nasze uczenie się Kościoła – mówił bp Libera 25 maja. Zwrócił uwagę, że przez udział w synodzie jego uczestnicy mają pogłębiać swoje współodczuwanie z Kościołem, aby nie tylko odpowiadali na stawiane pytania, ale też podpowiadali, co się udaje, co niepokoi i co jest szczególnie potrzebne w diecezji. – Chodzi mi o pogłębienie wiary, ale także o większą wrażliwość i jedność w naszym Kościele diecezjalnym – zwrócił uwagę bp Libera.

W czasie plenarnych obrad zgromadzenie synodalne przyjęło kilkadziesiąt instrukcji, statutów, regulaminów, w tym cztery dokumenty główne: o rodzinie, ekumenizmie, posłudze charytatywnej i posłudze kapłańskiej.

Jednak synod to nie tylko plenarne obrady. Chodzi w nim bowiem o spotkania i dyskusje w parafialnych zespołach, o dzielenie się spostrzeżeniami i uwagami, o lepsze poznanie Kościoła diecezjalnego i wyzwań przed nim stojących.

Pamięć o wielkich biskupach

Wyższe Seminarium Duchowne upamiętniło tablicą 50. rocznicę śmierci bp. Czesława Kaczmarka   Wyższe Seminarium Duchowne upamiętniło tablicą 50. rocznicę śmierci bp. Czesława Kaczmarka
ks. Włodzimierz Piętka /GN
Ten rok należał do dwóch heroicznych biskupów, związanych z diecezją płocką. Minęło 50 lat od męczeńskiej śmierci bp. Czesława Kaczmarka, zaś w Toruniu rozpoczął się proces beatyfikacyjny bp. Adolfa Piotra Szelążka. W Ligowie, Lisewie Małym, Bonisławiu i w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku zorganizowano kolejne stacje obchodów upamiętniających niezłomnego biskupa kieleckiego. W rocznicę jego śmierci specjalne oświadczenie wydała Rada Społeczna przy biskupie płockim. ”Niezwykła droga życiowa tego mądrego i bohaterskiego biskupa może być w pewnym stopniu bardzo wymownym obrazem bolesnej walki chrześcijan o honor i prawdę z ateistycznymi systemami totalitarnymi XX wieku. Mamy moralny obowiązek, aby ocalić tę niezwykłą postać od zapomnienia i przekazać jej duchowe dziedzictwo przyszłym pokoleniom” – napisali w maju członkowie rady.

O kandydacie na ołtarze bp. Szelążku mówił w czasie otwarcia procesu beatyfikacyjnego biskup toruński Andrzej Suski: – Długo czekaliśmy na tę chwilę. Czuję się z nim szczególnie związany, bo wywodzę się z tej samej diecezji płockiej. On był rektorem seminarium duchownego i biskupem pomocniczym w Płocku, ja również. Jest on kolejnym wielkim i świętym pasterzem, który wychowywał się i pracował z bł. abp. Antonim Julianem Nowowiejskim, a jego następcą został bł. bp Leon Wetmański. Od dziś prośmy wytrwale i gorliwie o jego beatyfikację i o łaski za jego przyczyną – mówił bp Suski w kościele św. Jakuba.

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy