• facebook
 • rss
 • Będzie jedna rozgłośnia

  PAP

  dodane 21.12.2013 13:52

  Biskup płocki Piotr Libera podjął decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do połączenia Katolickiego Radia Płock i Katolickiego Radia Ciechanów w jedną rozgłośnię, która obejmowałaby swym zasięgiem całą diecezję.

  Jak poinformowała w sobotę rzeczniczka tamtejszej kurii Elżbieta Grzybowska, trwa przygotowywanie dokumentacji, umożliwiającej realizację projektu, analiza techniczna, a także tworzenie przyszłej ramówki nowego diecezjalnego radia.

  Grzybowska zaznaczyła, że decyzję o połączeniu Katolickiego Radia Płock i Katolickiego Radia Ciechanów biskup Libera podjął po zasięgnięciu opinii rady programowej płockiej rozgłośni i "po uwzględnieniu głosów płynących z innych gremiów diecezjalnych".

  "Celem jest utworzenie jednej, diecezjalnej rozgłośni, która swym zasięgiem obejmuje całą diecezję płocką" - podkreśliła Grzybowska w komunikacie.

  Grzybowska, powołując się na trwającą wstępną fazę przygotowań, zastrzegła, iż nie może przekazać bliższych informacji na temat projektu, w tym planowanej siedziby i terminu rozpoczęcia nadawania przez przyszłe, nowe radio diecezjalne. "Jest za wcześnie, żeby udzielać szczegółowych informacji w tej sprawie" - oświadczyła rzeczniczka płockiej kurii diecezjalnej.

  Katolickie Radio Płock to pierwsza katolicka rozgłośnia radiowa, która powstała w Polsce po 1945 r. i pierwsza utworzona w państwach Europy Wschodniej po upadku komunizmu.

  Radio zaczęło nadawać 7 czerwca 1991 r., a pierwszą jego audycją była transmisja uroczystej mszy świętej odprawionej w Płocku przez bł. papieża Jan Pawła II podczas jego czwartej pielgrzymki do Polski. Papież powiedział wówczas: "Na początku mszy świętej znakiem krzyża zostało zainaugurowane i rozpoczęło ewangelizacyjną działalność radio diecezji płockiej. Pierwsza katolicka rozgłośnia w Polsce. Vivant sequentes! Niech żyją następcy!".

  Obecnie audycje Katolickiego Radia Płock, informacyjno-muzyczne i ewangelizacyjne, odbiera 130 tys. mieszkańców Płocka i około 250 tys. z okolicznych miejscowości, położonych w odległości do 50 km.

  Drugą rozgłośnią w diecezji płockiej o identycznym charakterze jest Katolickie Radio Ciechanów, które powstało w 1993 r. Radio to odbierane jest przez mieszkańców Ciechanowa i siedmiu innych miast północnego Mazowsza. 

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół