• facebook
 • rss
 • Niepodległość w trzech odsłonach

  Marek Szyperski

  dodane 12.11.2013 15:00

  Religijnie – w kościele farnym, patriotycznie – na Placu Piłsudskiego i na wesoło – na Placu Jana Pawła II, ciechanowianie licznie świętowali 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Obchody Święta Niepodległości w Ciechanowie rozpoczęły się w niedzielę koncertem w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki, gdzie harcerze, uczniowie i chór ”Victoria” śpiewali pieśni i piosenki patriotyczne. Po koncercie wyświetlono film wojenny ”Dla Ciebie Polsko” z 1920 roku.

  W poniedziałek ciechanowska fara wypełniła się tłumem wiernych. Szczególną uwagę zwracali licznie przybyli harcerze. Byli przedstawiciele władz, kombatanci, poczty sztandarowe.

  Mszy św. w intencji ojczyzny przewodniczył proboszcz, ks. kan. Zbigniew Adamkowski. - Wiodły te drogi przez pobojowiska powstań narodowych i zesłańcze, syberyjskie szlaki. Poprzez zabiegi emigracyjnych polityków polskich, którzy z uporem budzili przez lata uśpione sumienia Europy. Poprzez wielkie karty romantycznej literatury kreującej wizję Polski – Chrystusa Narodów - mówił ks. Adamkowski w homilii o polskim szlaku do odzyskania niepodległości w listopadzie 1918 roku. – Bł. Jan Paweł II wzywał nas, abyśmy nie rezygnowali z budowania przyszłości w oparciu o wielkie dziedzictwo wiary i kultury chrześcijańskiej naszej ojczyzny – powiedział.

  – Chociaż kraj nasz zniknął z mapy Europy, trwał niewzruszenie w sercach i umysłach milionów patriotów, którzy wielokrotnie własną krwią udowadniali, że nie ustaną w zmaganiach o wolność – mówiła podczas Apelu Pamięci na Placu Józefa Piłsudskiego wiceprezydent Ciechanowa Ewa Gładysz.

  Kwiaty pod pomnikiem marszałka złożyły liczne delegacje. Orkiestra dęta ciechanowskiej OSP odegrała ”Mazurka Dąbrowskiego” i ”Marsz Pierwszej Brygady”. Uwagę dziennikarzy zwróciła duża, największa jak do tej pory, liczba tzw. ”zwykłych” mieszkańców, którzy wzięli udział w apelu.

  Po podniosłych, religijnych i patriotycznych akcentach przyszła pora na ”słodki” finał na Placu Jana Pawła II, gdzie na trzecie już ”Urodziny Niepodległej” zaprosiło mieszkańców Ciechanowskie Centrum Wolontariatu we współpracy z władzami miasta. Były m.in.: artystyczne występy przedszkolaków i uczniów ze Społecznego Towarzystwa Oświatowe, którzy zaprezentowali m.in. historyczne obrazy: legendę o Lechu i Orle Białym, oraz zawieszenie na Wawelu dzwonu ”Zygmunta”. Był polonez (tańczyli m.in. wiceprezydenci Ewa Gładysz i Cezary Chodkowski oraz przewodniczący Rady Miasta Mariusz Stawicki z żoną Katarzyną), a przede wszystkim wielki, biało czerwony tort zwieńczony napisem „Serce Miasta bije dla Niej”, którym poczęstowano wszystkich zebranych na placu.

  Ciechanowskie obchody Święta Niepodległości zakończyły: koncert zespołu Red Lips na pl. Jana Pawła II oraz spotkanie z reżyser Marią Dłużewską i pokaz jej filmów: ”Polacy” i ”Piwko dla niedźwiedzia” – ten ostatni o słynnym niedźwiedziu „Wojtku” z armii gen. Andersa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół