Nowy numer 13/2024 Archiwum

Oczami młodych

Siedmiu uczniów z Ciechanowa, Warszawy i Chorzel zostało laureatami wojewódzkiego konkursu "Kardynał Kakowski a niepodległość", który został rozstrzygnięty w Ciechanowie.

- To była wielka postać dla Warszawy i Polski. Dobrze, że tym konkursem przekazaliście młodym wiedzę i szacunek o nim – powiedział kardynał. – Warszawa miała ogromne szczęście w ciągu ostatnich 150 lat, że miała wielkich i świętych biskupów. Wśród nich był św. Zygmunt Szczęsny Feliński, bp Wincenty Popiel, a po nim przez 25 kard. Aleksander Kakowski.

To prawda, że pozostaje on jakby w cieniu kard. Wyszyńskiego, rzadziej o nim się pamięta. Ale gdy uczestniczę w jubileuszach wielu parafii, które do istnienia powołał kard. Kakowski widzę, jak niesłychaną intuicję on posiadał. Kościoły kazał budować tam, gdzie dziś wznoszą się wielkie osiedla i centra miast, ciągi komunikacyjne. Wychodził naprzeciw potrzebom nie tylko swoich czasów, ale wręcz potrzebom strategicznym. A gdy rodziła się niepodległa Polska kardynał umiał słuchać i harmonijnie współpracować, m.in. z ówczesnym nuncjuszem apostolskim w Polsce, Achille Rattim – mówił w auli PWSZ metropolita warszawski.

Gospodarz spotkania dr doc. Leszek Zygner, rektor PWSZ w Ciechanowie przypomniał, że na wizytę kardynała Ciechanów musiał czekać 46 lat. W kontekście 60. rocznicy internowania kard. Stefana Wyszyńskiego zwrócił uwagę, że prymas Tysiąclecia odwiedził Ciechanów w 1967 roku. Towarzyszyły mu wtedy kilkunastotysięczne tłumy wiernych.

Jak zaznaczył rektor ciechanowskiej uczelni, konkurs „Kardynał Kakowski a niepodległość” był ostatnim akcentem ogłoszonego na Mazowszu Roku kard. Aleksandra Kakowskiego, i to z udziałem młodego pokolenia. - Były już oficjalne obchody, ukazały się publikacje, ale na koniec przeprowadzimy konkurs wśród młodzieży, bo bardzo nam zależało, aby o naszym kardynale dowiedziało się najmłodsze pokolenie – mówiła Wisława Krawczyk, radna sejmiku wojewódzkiego i pomysłodawczyni konkursu, która reprezentowała nieobecnego na spotkaniu marszałka województwa Adama Struzika. – Bardziej niż o konkurs wiedzy chodziło nam o prezentacje multimedialną, bo chcieliśmy zobaczyć kard. Kakowskiego oczami młodych – wyjaśniał ideę konkursu rektor PWSZ.

Spośród gimnazjalistów laureatami konkursu zostali: Magdalena Stępień z Czernic Borowych i Sebastian Majak z Warszawy. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych, trzecie miejsce zajęły Agata Zagrodzka, Joanna Pszczółkowska i Mateusz Bieniek z I LO im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Drugie miejsce zajęli Agnieszka Rykowska z Chorzel i Michał Glinka z Ciechanowa.

Obecni na gali obejrzeli prezentację ostatniego z laureatów. Opowiadała ona „o wzorze dziecka, młodzieńca i kapłana, która nie powinna być zapomniana”. Rektor Zygner był zadowolony z poziomu wiedzy historycznej i odnalezionych przez uczestników konkursu źródeł historycznych. – Tak jak w czasach kard. Kakowskiego, i dziś trzeba szukać historii i źródeł w wielu miejscach, także w internecie. W ten sposób historia kształtuje się w nas, staje się przygodą i życiową pasją – mówił Leszek Zygner.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: PWSZ w Ciechanowie, Muzeum Niepodległości w Warszawie i Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitarnej Warszawskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy