• facebook
 • rss
 • Rok 1939 na granicy

  Marek Szyperski

  dodane 03.09.2013 11:09

  W uroczystościach upamiętniających wybuch drugiej wojny światowej i bitwę pod Mławą wziął udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

  - Wrzesień 1939 roku to obowiązek pamiętania nie tylko o heroizmie żołnierzy, odwadze i poświęceniu, twardej walce, ale także obowiązek pamiętania o zupełnej klęsce państwa polskiego, rozpadzie polskich marzeń, nadziei na długotrwałą niepodległość i wolność – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystych obchodów 74. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej przy pomniku Piechura Polskiego w Uniszkach Zawadzkich k. Mławy.

  - To jest refleksja, którą należy co roku sobie powtarzać, aby nie popełnić podobnych błędów w przeszłości – dodał prezydent, który razem z kilkudziesięcioma tysiącami widzów obejrzał później rekonstrukcję bitwy pod Mławą stoczonej w pierwszych dniach września 1939 r. przez polską 20. Dywizję Piechoty z nacierającymi z Prus Wschodnich wojskami hitlerowskich Niemiec.

  Prawie pół tysiąca rekonstruktorów, w tym setka ”cywilów”, stworzyło barwne, niesamowite i przejmujące widowisko. Były lotnicze pojedynki, artyleryjski ostrzał, starcia piechoty i wozów pancernych. Mławska rekonstrukcja wyrasta na największą tego typu imprezę w Polsce i jedną z największych w Europie.

  W uroczystościach wziął udział i rekonstrukcję obejrzał płk Stanisław Ślesicki - uczestnik bitwy pod Mławą, ostatni żyjący oficer wojny obronnej 1939 roku, który w styczniu tego roku skończył sto lat. Pan Stanisław walczył pod Mławą jako dowódca plutonu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół