• facebook
 • rss
 • Gustaw, Igor i Cyprian to… ziemniaki

  Dominik Nowakowski

  dodane 27.08.2013 00:04

  Przełom sierpnia i września to dobry czas, aby zapoznać się z nowinkami rolniczymi. Tak się stało w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poświętnem.

  Ponad sto odmian uprawy ziemniaka, wiele z nich o nowych nazwach, czekało na polu doświadczalnym na rolników i miastowych, którzy odwiedzili płońskie Poświętne przy okazji jubileuszowych XX Krajowych Dni Ziemniaka.

  Ta specjalistyczna i cykliczna impreza propaguje postęp biologiczny, technologiczny i ekonomiczny w hodowli, uprawie, przetwórstwie oraz obrocie tej jednej z najważniejszych jadalnych roślin.

  - To impreza, która wędruje po kraju. Każdego roku odbywa się w innym regionie, by jak najdalej wejść do praktyki, by prezentować się coraz szerszemu gremium – mówił podczas otwarcia targów Michał Kostiw, pomysłodawca przedsięwzięcia z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie. – Poza pokazaniem rozwoju naukowego i technologicznego, nasza impreza służy integracji uczestników branży ziemniaczanej – dodawał, przypominając, że przyszłoroczne święto ziemniaka gościć będzie w Warszawie.

  Przez dwa dni trwała wymiana doświadczeń; organizowano seminaria szkoleniowe i forum dyskusyjne. Przygotowano również poletka pod prezentację zbioru i uprawy ziemniaka. Każdy zwiedzający mógł spróbować pysznej, tradycyjnej kartoflanki.

  A jeśli już o degustacji mowa, to dużą popularnością cieszył się konkurs kulinarny ”Ziemniaczane smaki”. I tak w kategorii potraw z surowych ziemniaków palma pierwszeństwa trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich Grodkowo Zawisze (gmina Sierpc) za kartoflankę z zacierką i okrasą. Natomiast w grupie dań z ziemniaków gotowanych nie miało sobie równych Koło Gospodyń Wiejskich z Marynia (gmina Serock), które przyrządziło okrężniaki.

  Dodajmy, że w imprezie na Poświętnem zadebiutował nowy dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie Andrzej Kamasa, który zastąpił na tym stanowisku Sylwestra Grotkowskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół