Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Nierzetelny artykuł

Rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Płockiej wydał oświadczenie w sprawie publikacji GW z 8 sierpnia br.

Oświadczenie rzecznika kurii dotyczy artykułu Katarzyny Surmiak-Domańskiej ”Byliśmy Jezusami”, opublikowanego w ”Dużym Formacie”. Jego fragment odnosi się do toczącego się w Sądzie Biskupim Płockim procesu karno-administracyjnego, związanego z Markiem L., który jest jednym z bohaterów tego artykułu. Marek L. oskarżył jednego z księży diecezji płockiej o czyny niemoralne.

„Wyrażam ubolewanie, że autorka tekstu przed jego publikacją nie skontaktowała się z Kurią Diecezjalną Płocką, aby poznać stanowisko Diecezji Płockiej. Brak rzetelności dziennikarskiej w opisie sprawy Marka L. spowodował, że w niekorzystnym świetle ukazano prace Sądu Biskupiego Płockiego. Jest to niezgodne z faktycznym stanem rzeczy” – czytamy w oświadczeniu rzecznika.

„W związku z tym dla pełnego obrazu casusu Marka L., informuję, że biskup płocki natychmiast po ustnym potwierdzeniu przez skarżącego zarzutów, zdecydował o zawieszeniu oskarżanego duchownego w pełnionej funkcji i odsunął od jakiejkolwiek pracy duszpasterskiej, kierując go jednocześnie na badania psychologiczne. Następnie rozpoczął się proces kanoniczny, zgodnie ze wskazaniami watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Marek L., jako skarżący, zgodnie z procedurą kanoniczną, złożył obszerne zeznania. Aktualnie proces jest na etapie końcowym. Wkrótce zapadnie wyrok w tej sprawie” – napisała Elżbieta Grzybowska, rzecznik płockiej kurii, w oświadczeniu z 9 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

 • Obywatel
  10.08.2013 10:04
  Gazetka Wybiórcza?

  Nie klikaj!
  Nie czytaj!
  Nie kupuj!
  doceń 0
 • sonniger
  10.08.2013 10:10
  G-no W-iedząca pisze prawde tylko wtedy gdy sie pomyli :)
  doceń 0
 • MarianNowak
  10.08.2013 11:57
  W praktyce w Kościele jest obowiązują podobne zwyczaje jak w środowisku lekarskim, czyli ksiądz nie może oskarżyć księdza, chyba że jest przełożonym - to wówczas wszystko może zrobić dla utrzymania dyscypliny.
  doceń 6
 • gracjanbienkowski
  10.08.2013 23:11
  @Obywatelu,

  niezależnie od tego artykułu, to szkoda obywateli, którzy nie czytają najbardziej opiniotwórczego dziennika w Polsce, a nawet w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

  Zatem nie namawiaj Rodaków do niewiedzy. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej prenumerować Gazetą Wyborczą oraz Gościa Niedzielnego, czytając je Wprost w Tygodniu Powszechnym.

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy