• facebook
 • rss
 • Do tańca i do różańca

  Agnieszka Kocznur

  dodane 27.06.2013 16:15

  O tym, dlaczego od 5 do 8 lipca warto być na płockiej plaży, opowiada ks. Rafał Grzelczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży w rozmowie z Agnieszką Kocznur.

  Agnieszka Kocznur: W wakacje jest wiele różnych festiwali, dlaczego warto wziąć udział akurat w Polskiej Copacabanie?

  Ks. Rafał Grzelczyk: To będzie najlepsze takie wydarzenie w Polsce! Będzie to spotkanie młodych w duchu Światowych Dni Młodzieży. To kilka dni na plaży, gdzie obok tych wszystkich przeżyć duchowych a więc adoracji, nabożeństw i spotkań w grupach, młodzież ma również możliwość wyskakania się, wybiegania, wyśpiewania i wytańczenia. Nasz festiwal to taka forma, która łączy taniec z różańcem. A to sprawia, że jest wyjątkowy, że otwiera się na potrzeby młodych.

  Co w takim razie należy zrobić, żeby w nim uczestniczyć?

  Aby być uczestnikiem FM trzeba mieć ukończoną III klasę gimnazjum, a jeśli ktoś jest młodszy, to potrzebna jest zgoda opiekuna. Przede wszystkim trzeba się zarejestrować, pełnoletni mogą to zrobić na stronie on-line, a osoby niepełnoletnie muszą wypełnić kartę, którą mogą odebrać z parafii albo pobrać ze strony internetowej i tam wymagana jest zgoda rodziców. Wypełnioną kartę trzeba odesłać do nas, a na konto fundacji wpłacić opłatę za uczestnictwo i już się jest zarejestrowanym. Najlepiej zgłosić się do 3 lipca, ale przyjmiemy i spóźnialskich. Bywało tak w ubiegłych latach, że niektórzy bezpośrednio już na festiwal przywozili ze sobą karty zgłoszeniowe. Na taką praktykę również jesteśmy przygotowani więc jeśli ktoś zdecyduje się w ostatniej chwili, też ma szansę.

  W jaki sposób Płock zamieni się w Rio?

  Będzie muzyka i kuchnia brazylijska, będą też specjalni goście z Brazylii. Do tego klimat i wymiar duchowy FM, który jest bardzo ściśle utrzymany w kontekście tego, co będzie się działo w Rio de Janeiro. Oczywiście, na płocką plażę będzie można przychodzić cały czas, wszystkie koncerty i nabożeństwa będą otwarte także dla mieszkańców miasta. Każdego dnia katechezy do młodzieży będą głosić różni biskupi. Pierwszego dnia będzie bp Henryk Tomasik, drugiego bp Wojciech Polak, a trzeciego nasz bp Piotr Libera. Jeśli ktoś chce, doświadczyć i przekonać się, czym są Światowe Dni Młodzieży a nie będzie miał możliwości bycia na nich, to u nas będzie najlepsza do tego okazja. Przyjeżdżajcie! 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół