• facebook
 • rss
 • Zamiast iść asfaltem, popłyną łodzią

  Agata Ślusarczyk

  dodane 14.05.2013 16:52

  Nietypowa pielgrzymka wyruszy ze słomczyńskiej parafii. 25 maja pątnicy popłyną do Płocka po relikwie św. Zygmunta - patrona swojej świątyni.

  Trudno będzie tak samo. Słoneczny żar lub deszcz. Tylko bąbli na stopach brak. Pątnicy z parafii św. Zygmunta ze Słomczyna wyruszą na nietypową pielgrzymkę. - Od dłuższego czasu chodziła za mną myśl, by sprowadzić z Płocka relikwie św. Zygmunta. Ale sam pomysł rzecznej pielgrzymki zrodził się w zeszłym roku, gdy podczas Flis Festiwalu święciłem nowe łodzie - wspomina ks. Jacek Dzikowski, proboszcz parafii św. Zygmunta w Słomczynie.

  25 maja z położonej nad Wisłą wsi Gassy do Płocka wyruszy sześć galarek. Płaskodenne łodzie pomieszczą od 7 do 10 osób. Pielgrzymkowy szlak rzeczny będzie prowadził przez Warszawę, Łomianki, Zakroczym. Nocleg będzie w Czerwińsku. Następnego dnia pątnicy miną Wyszogród i popołudniu dobiją do skarpy, na której znajduje się płocka katedra. O 16.30 biskup płocki Piotr Libera odprawi dla pątników Mszę św., podczas której zostaną przekazane relikwie św. Zygmunta.

  Proboszcz słomczyńskiej szacuje, że w rzecznej pielgrzymce weźmie udział 100-200 osób. Część z nich do Płocka dojedzie autokarem. - Mam nadzieję, że pielgrzymka na stałe wpisze się w duszpasterski kalendarz, a na Wiśle powstanie nowy pielgrzymi szlak - mówi ks. Dzikowski.

  Honorowy patronat nad pielgrzymką i szlakiem pielgrzymkowym przyjęli metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, wojewoda mazowiecki Adam Struzik, a także "Gość Niedzielny".

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół