• facebook
 • rss
 • Szlakiem zabytkowych kościołów

  Agnieszka Kocznur

  dodane 10.05.2013 11:55

  - Zabytkowych obiektów sakralnych na Mazowszu mamy bardzo dużo. Chcieliśmy przede wszystkim wskazać te najciekawsze: gdzie są i w jaki sposób można do nich dotrzeć - mówił Jacek Chromy, współautor projektu.

  Płocka promocja projektu „Skarbiec Mazowiecki - szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu” rozpoczęła się sesją pod hasłem: „Jak zwiedzać kościoły?”. Projekt, który ma pomóc w promowaniu i propagowaniu piękna Mazowsza realizowany jest przez Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.

  Głównym celem przedsięwzięcia jest upowszechnienie wiedzy o historii Mazowsza, jego kulturze, obyczajach i tradycji, poprzez umożliwienie turystom dotarcia do zabytkowych budowli sakralnych.

  Inwestycja, której koszt to 2 mln zł ( z czego 800 tys. zł wynosi dofinansowanie unijne) ma rozpowszechniać informacje o obiektach, ich zagospodarowaniu oraz odbywających się wydarzeniach np. odpustach. W związku z tym powstał oryginalny zbiór szlaków turystycznych „Skarbiec Mazowiecki”, obejmujący 130 obiektów sakralnych usytuowanych na specjalne oznakowanych szlakach: samochodowych, rowerowych i pieszych.

  - Prezentujemy owoc wielomiesięcznej pracy, który znajduje się także przy kościołach w postaci tablic. Ktoś powie: „zwykła tablica, cóż to takiego?”, ale oprócz informacji podstawowych związanych z rokiem powstania danego kościoła, zabytkami czy fotografią wnętrza znajdziemy jeszcze coś cennego - podpowiedź, gdzie jest następny kościół warty zwiedzania - mówił ks. Stefan Cegłowski.

   - Dzięki tej inicjatywie miejsca, mury, dokumenty i sprzęty kościelne będą przemawiały do kolejnych pokoleń wędrowców przez tę ziemię. Będą odsłaniały najważniejsze pierwiastki naszej tożsamości. Będą przypominać „zapach życia i pracy” naszych przodków, abyśmy czuli się godni i naprawdę godni byli ich spuścizny - mówił biskup płocki w czasie inauguracji projektu.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół