• facebook
 • rss
 • Pamięć w marmurze

  am

  dodane 17.04.2013 16:12

  Środowisko patriotyczne, związane z parafią św. Maksymiliana w Płocku, przygotowało dwie tablice upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Płyty poświęcił bp Roman Marcinkowski.

    Tablica "Golgota Wschodu" wisi naprzeciwko płyty smoleńskiej
  Agnieszka Małecka/GN
  – Apostołowie nie przestraszyli się ludzkich zakazów. Ich odpowiedź jest wyraźna i obowiązuje wyznawców Chrystusa wszystkich czasów: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”. Co to znaczy? To słuchać dobrze uformowanego swego sumienia, jego głosu nie zagłuszać, chociaż może jest trudny i wymagający. To znaczy nie godzić się na zło! – akcentował bp Roman podczas Mszy św. sprawowanej w płockiej parafii św. Maksymiliana. Nawiązał też do bogatej symboliki dwóch tablic, które poświęcił w czasie tej uroczystości.

  Pierwsza to „Golgota Wschodu”, która ma upamiętniać i uczcić setki tysięcy Polaków pomordowanych i więzionych w bolszewickich więzieniach i łagrach, a także zesłańców po upadku powstań: listopadowego i styczniowego. Na tej płycie widnieje wyróżniająca się nazwa „Katyń”, a wokół niej rozsiane są inne nazwy miejscowości, gdzie ginęli polscy patrioci, m.in. Workuta, Kołyma, Charków, Miednoje. Obok jest krzyż upleciony z zardzewiałego drutu kolczastego, a na nim – autentyczne, przedwojenne orzełki z wojskowych czapek; poniżej krzyża – garść międzywojennych guzików z polskich mundurów.

  Druga tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej przedstawia zarys Polski, pękniętej na pół, przedzielonej dużym napisem „Smoleńsk”. U góry znajduje się stylizowany, lekko pochylający się, niejako „obejmujący” krzyż, który nawiązuje do tego, który był w herbie bł. JPII. Na krzyżu umieszczono biało-czerwoną szachownicę – logo polskich sił powietrznych, oplecione wieńcem cierniowym, jako symbol tragicznego lotu 10 kwietnia 2010 r. Na płycie umieszczono też m.in. Polskie Godło, zdjęcia pary prezydenckiej śp. Marii i Lecha Kaczyńskich oraz prezydenta na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego i nazwiska wszystkich pasażerów pamiętnego lotu.

  W obu tablicach szczególnie cenne są elementy podarowane dla parafii przez uczestników „Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego” – umieszczone w urnach – ziemie z Katynia i innych miejsc kaźni oraz ziemia smoleńska, a także fragment oryginalnej, nadpalonej tapicerki z samolotu Tu-154 M nr 101.

  Wiszące naprzeciw siebie tablice powstały dzięki zaangażowaniu tutejszych rodzin kultywujących pamięć patriotyczną i ks. proboszcza Tadeusza Łebkowskiego, płockiego kapelana "Solidarności".

  Na zakończenie uroczystości upamiętniającej te dwie bolesne daty: Katyń i Smoleńsk w kościele św. Dominika zabrzmiał utwór Pawła Kukiza, wyemitowany za zgodą artysty. Piosenka „17 września" (Kurica nie ptica”) nawiązuje do mordu w Katyniu. Po Mszy św. z płockich Górek do Stanisławówki wyruszył 3. Marsz Pamięci, organizowany przez PiS i "Solidarność" regionu płockiego.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół