• facebook
 • rss
 • Szkoła uczy pamięci

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 21.02.2013 23:00

  "Dni Powstania - Warszawa 1944" to tytuł wystawy zorganizowanej w LO w Drobinie, przez Instytut Pamięci Narodowej.

  Fotografie sprzed 69 lat wciąż opowiadają historię powstania warszawskiego, jego wielkich, często anonimowych bohaterów. Wystawę przygotowaną przez IPN w Warszawie obejrzeli 17 lutego uczniowie i nauczyciele liceum ogólnokształcącego w Drobinie. Na otwarciu ekspozycji i na poruszającej lekcji historii z 1944 roku, prowadzonej przez dr. Jacka Pawłowicza, historyka z IPN były obecne również władze miasta i gminy.

  - Chętnie udostępniamy naszą szkołę wystawom organizowanym przez IPN. Jestem przekonana, że takie inicjatywy i udział młodzieży, kształtuje w nich właściwe postawy – mówi z przekonaniem Marzena Wasielewska-Łopata, dyrektor LO w Drobinie.

  Na szkolnym hallu rozstawiono 21 dużych planszy. Każda opowiadała jakby inny rozdział powstania: braterstwo, nadzieja, poświęcenie, gotowość, wierność, odwaga, młodość, jedność, odsiecz, ofiarność, miłość, wiara, świadectwo, pomoc?, zdrada – to słowa-klucze do opowiedzenia tej historii. Na panelach przedstawiono unikalne zdjęcia, wśród nich fotografię małej dziewczynki modlącej się przy świeżo usypanym grobie z napisem na krzyżu „Gosposia z II piętra”; zdjęcie ciężko rannej młodej dziewczyny, która kilka godzin później zmarła, czy fotografię powstańczej młodej pary; pan młody kilka godzin później zginął na powstańczej barykadzie.

  Wystawa „Dni Powstania – Warszawa 1944” jest już drugą z kolei, którą w drobińskim LO zorganizował IPN. Ubiegłoroczna wystawa była poświęcona „Ostatnim leśnym” czyli żołnierzom wyklętym.

  Przy okazji otwarcia wystawy, licealiście Rafałowi Gajewskiemu wręczono stypendium naukowe, ufundowane przez burmistrza Drobina. W ubiegłym roku ten sam licealista otrzymał stypendium naukowe Premiera RP.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół