• facebook
 • rss
 • Prymas, który był naszym metropolitą

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 23.01.2013 23:00

  Polecamy w modlitwie zmarłego 23 stycznia kard. Józefa Glempa, który przez niemal 30 lat był naszym metropolitą.

  Dokładnie, było to 28 lat, w czasie których zmarły kardynał był naszym metropolitą, bo diecezja płocka przecież należy do metropolii warszawskiej. Wielokrotnie odwiedzał tę ziemię i towarzyszył w ważnych momentach życia Kościoła Płockiego. Wymieńmy tylko niektóre, ważniejsze z wydarzeń.

  Trzykrotnie udzielał w płockiej katedrze sakry biskupiej: 13 kwietnia 1985 r. bp. Romanowi Marcinkowskiemu, 4 października 1984 r. bp. Andrzejowi Suskiemu, 1 sierpnia 1999 r. bp. Stanisławowi Wielgusowi.

  Należy wspomnieć, że przez 6 lat, od 1998 r. do 2004 r. bp Piotr Libera, jako sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, był najbliższym współpracownikiem zmarłego kardynała prymasa, który był wówczas przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

  Kard. Glemp towarzyszył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w czasie jego wizyty w Płocku 7 i 8 czerwca 1991 r. Ozdobił koronami dwa wizerunki maryjne: w Osieku (1995 r.) i w Żurominie (2000 r.). Uczestniczył w jubileuszu 400-lecia powstania seminarium duchownego w Pułtusku (w 1995 r.) i w 2010 r. w jubileuszu 300-lecia fundacji seminarium w Płocku. Był gościem płockich Uroczystości Zygmuntowskich. Jako następca kar. Aleksandra Kakowskiego, nawiedził parafię Święte Miejsce, z której pochodził ostatni prymas Królestwa Polskiego. Odwiedzał Maków Mazowiecki, Płońsk, Szczutowo, Popowo nad Bugiem, żeby wymienić tylko niektóre z miejsc.

  Wydaje się, że ostatni raz kard. Józef Glemp odwiedził naszą diecezję 9 października 2011 r. Przyjechał wtedy do Płońska, aby uczestniczyć w jubileuszu parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Podsumowując w homilii osiągnięcia duszpasterskie i materialne parafii powiedział: – Można powiedzieć, że tu czasu i łaski nie marnowano. Powstały dzieła, które umacniają wspólnotę z Bogiem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół