• facebook
 • rss
 • Modlitwa za straszych braci

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 17.01.2013 22:54

  O. Wiesław Dawidowski, augustianin poprowadził w Wyższym Seminarium Duchownym refleksję w Dniu Judaizmu.

  W scenerii roztrzaskanych macew, które zostały zebrane z żydowskich cmentarzy Płocka, od 13 lat w seminarium odbywa się spotkanie pamięci i modlitwy za Żydów. Jest konferencja – świadectwo zaproszonego gościa i wspólna modlitwa. W tym roku gościem spotkania był o. Wiesław Dawidowski, prowincjał augustianów w Polsce i współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

  – To „dzień refleksji i pamięci” o setkach Żydów, którzy przed laty żyli na Mazowszu. Nie można przejść do porządku dziennego nad tym, że nie są już wśród nas obecni – podkreślał na początku spotkania ks. prof. Henryk Seweryniak, który wraz z kleryckim Kołem Naukowym i Kołem Misyjnym, co roku organizuje to spotkanie.

  - „Jestem Józef, wasz brat”, a kim ty jesteś? – przywoływał augustianin temat tegorocznego, 16. Dnia Judaizmu. – Odpowiadając na biblijne pytanie, mamy odnaleźć tożsamość brata, która pozostaje ukryta, zapomniana, a może z niechęcią przypominana. Mamy odpowiedzieć na pytanie, za kim tęsknimy, kogo pragniemy, kogo się lękamy. Ja doświadczyłem, że odkąd wszedłem w świat dialogu z Żydami, przestałem się ich bać. Nie boję się, że zabiorą coś z mojej religijności. Więcej, ten dialog umocnił moją tożsamość – podkreślał o. Dawidowski. – Co nas, katolików łączy dzisiaj z Żydami? Chyba to, że należymy do klubu ludzi najbardziej nielubianych na świecie – mówił. Mówiąc o działalności Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, której współprzewodniczy podkreślił, że celem jej działania jest obalanie stereotypów, promowanie ludzi pojednania i postaw dialogu oraz troska o cmentarze żydowskie na terenie Polski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół