• facebook
 • rss
 • Minął rok

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 01.01.2013 06:00

  Oto bilans roku 2012 w kronice i obiektywie "Gościa Płockiego".

  Było to rok ważnych początków, jak rozpoczęcie 43. synodu diecezji płockiej, ale też przymusowych lądowań, czego przykładem jest lotnisko w Modlinie, które po kilku miesiącach użytkowania zostało zamknięte w celu naprawy części pasa startowego.

    6 stycznia tłumy płocczan przeszły z kościoła farnego do katedry w barwnym kolędowym korowodzie
  Agnieszka Kocznur/GN
  Styczeń. W Płocku ruszył Orszak Trzech Króli.
  Propozycja wspólnego świętowania przywróconej jako dzień wolny od pracy uroczystości Objawienia Pańskiego spodobała się wielu płocczanom. Mile zaskoczyła bardzo wysoka frekwencja – w orszaku mogło uczestniczyć nawet około pięciu tysięcy osób. – To wydarzenie o charakterze religijnym i ewangelizacyjnym, które zawiera też elementy miejskiej zabawy, interaktywnych działań dorosłych i dzieci, osób samotnych i rodzin. Idziemy z kolędą do nowonarodzonego Jezusa, aby oddać Mu szczery pokłon – mówił o wydarzeniu koordynator i jego organizator z ramienia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, Kazimierz Cieślik.

  Luty. W muzeum diecezjalnym odżyła pamięć po św. s. Faustynie Kowalskiej. Z racji rozbudowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku zostały one przeniesione do opactwa pobenedyktyńskiego. Odtworzono celę s. Faustyny, pokazano także obrazek z autografem świętej, szczególną uwagę zwrócono na związki sekretarki Bożego Miłosierdzia z Płockiem. – Siostry uznały, że dobrze by było, aby muzeum, które wcześniej istniało w podziemiach dawnego klasztoru, znów zaczęło funkcjonować. Dlatego pamiątki po świętej znalazły teraz miejsce w naszym muzeum, gdzie będą mogły być szerzej pokazywane – wyjaśnia ks. Stefan Cegłowski, dyrektor muzeum diecezjalnego. Ekspozycja stała nosi nazwę „U źródeł kultu Bożego Miłosierdzia".

    - Potężne jest słowo, którego używał Krasiński – podkreślił 18 lutego proboszcz bazyliki św. Krzyża, w Warszawie, ks. Robert Berdychowski, przy epitafium wieszcza w rocznicę urodzin złożono kwiaty
  ks. Włodzimierz Piętka/GN
  Luty. Minęło 200 lat od urodzin wieszcza Zygmunta Krasińskiego.
  Warszawa, Ciechanów i Opinogóra były głównymi ośrodkami obchodów okrągłej rocznicy. „Autor »Irydiona«, choć urodził się w Paryżu, ziemię ciechanowską i Mazowsze uważał za »kraj lat dziecinnych« i źródło inspiracji. Kochał tę część Polski i sugestywnie utrwalił ją w warstwie uczuciowo-wspomnieniowej swojej twórczości, zwłaszcza młodzieńczej”- zwrócono uwagę w okolicznościowej uchwale Senatu RP. Obchody rozpoczęły się w bazylice Świętego Krzyża, w ciechanowskiej farze odsłonięto pamiątkową tablicę, w Opinogórze odbyło się, między innymi ogólnopolskie sympozjum „Krasińskiego światy zapomniane”.

  «« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół