Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pamiętają ojca Benignusa

W Zakroczymiu co roku, w rocznicę śmierci o. Benignusa Sosnowskiego, odbywa się wieczór wspomnień i modlitwy za kapucyna apostoła trzeźwości.

Tradycją spotkań w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu jest wspólne śpiewanie pieśni "Abba Ojcze", gdy wszysy trzymają się za dłonie   Tradycją spotkań w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu jest wspólne śpiewanie pieśni "Abba Ojcze", gdy wszysy trzymają się za dłonie
ks. Włodzimierz Piętka/GN
Kapucyn o. Benignus Jan Sosnowski, inicjator duszpasterstwa trzeźwości w Zakroczymiu, urodził się w 1916 r. w Białymstoku. Do kapucynów wstąpił w 1934 roku. Podczas studiów seminaryjnych w Lublinie spotkał brata Fidelisa Chojnackiego, błogosławionego męczennika II wojny światowej, który był zaangażowany w ruch trzeźwościowy. To od niego, jak wyznał sam o. Benignus, „zaraził się” ideą trzeźwości.

W styczniu 1940 roku został aresztowany wraz z innymi braćmi i uwięziony na Zamku Lubelskim, a następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau.

Uwolniono go w kwietniu 1945 roku. po wojnie udał się do Francji i Belgii, gdzie ukończył przerwane przez wojnę studia teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1946 roku. Parokrotnie pełnił obowiązki przełożonego klasztoru, a w latach 1952-1955 i 1958-1961 był prowincjałem warszawskiej prowincji kapucynów.

Odbudował kościół i klasztor w Zakroczymiu, gdzie w 1968 roku założył Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości. Kierował nim przez wiele lat.

Angażował się w formację apostołów trzeźwości, wspierał wspólnoty trzeźwiejących alkoholików. Zmarł 9 listopada 1997 roku w wieku 81 lat. Został pochowany w Zakroczmiu. Od 2000 roku OAT nosi jego imię.

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy