• facebook
 • rss
 • Pamiętają ojca Benignusa

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 26.11.2012 15:00

  W Zakroczymiu co roku, w rocznicę śmierci o. Benignusa Sosnowskiego, odbywa się wieczór wspomnień i modlitwy za kapucyna apostoła trzeźwości.

    Aktor Wiesław Komasa w poetyckiej reflekcji przypomniał prawdę, że „Bóg pisze prosto na liniach krzywych” życia człowieka
  ks. Włodzimierz Piętka/GN
  Kościół kapucynów jest wypełniony wiernymi. 24 listopada przyjechali z daleka, aby na nowo znaleźć się w miejscu, które dźwigało ich z nałogu.

  W kościele - obraz o. Benignusa - dobrego kapucyna, który założył Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu.

  - Szczególnie zachowały się w naszej pamięci dwa obrazy o. Benignusa: na jednym jest zamyślony, na drugim uśmiechnięty - mówił o. Jan Karczewski, dyrektor OAT-u.

  - Był wyjątkowo gorliwy i żarliwy w służbie. Potrzeba było tak wielkiego oddania o. Benignusa, aby przyniosło owoce. Troska o trzeźwość to wielka praca dla Polski i Kościoła, bo nałogi są wielkim zagrożeniem dla wiary i życia - mówił w czasie Mszy św. bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości.

  - Zapatrzmy się w obraz Kościoła i z niego zaczerpnijmy mocy. W nim jest obietnica naszego zwycięstwa. Ktoś policzył, że na kartach Starego i Nowego Testamentu 365 razy powraca wezwanie: „Nie bój się!”, jakby zachęta na każdy dzień, aby zwyciężać nad słabością, lękiem i grzechem. Ale zwyciężywszy, trzeba stać się potem jego świadkiem. Czyż świadkiem zwycięstwa Chrystusa i Jego łaski w ludziach wcześniej pokonanych przez nałóg alkoholizmu, nie był o. Benignus? - mówił w homilii o. Andrzej Kiejza, prowincjał kapucynów.

  Ze spektaklem słowa „Bóg pisze prosto na liniach krzywych” wystąpił Wiesław Komasa, aktor teatralny i filmowy. Recytował teksty: K. Wojtyły, Z. Herberta, J. Twardowskiego, C.K. Norwida, J. Wittlina i R. Brandstaettera.

  Uczestnicy spotkania przeszli w procesji na cmentarz parafialny, gdzie modlili się przy grobie o. Benignusa.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół