• facebook
 • rss
 • 11 listopada w Płocku

  Agnieszka Kocznur

  dodane 11.11.2012 21:45

  Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym – podkreślał biskup Roman Marcinkowski w 94. rocznicę odzyskania niepodległości.

  Głównym punktem obchodów była uroczysta Msza Św., która odbyła się w płockiej bazylice. - Kiedy mówię "ojczyzna", widzę białą postać Jana Pawła II, który na lotnisku wypowiada słowa: "Pocałunek złożony na polskiej ziemi, jest jak pocałunek złożony na rękach matki, bo ojczyzna jest naszą matką ziemską. Jest matką, która wiele wycierpiała i wciąż na nowo cierpi, dlatego ma prawo do miłości szczególnej" - mówił bp Marcinkowski.  

  Przypomniał też nauczanie Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Zaraz po Bogu, największa miłość to Polska. Musimy po Bogu, dochować wierności przede wszystkim naszej ojczyźnie”. Odwoływał się także do współczesnych czasów i naszego społeczeństwa. Zaznaczał, że dziś wielu Polaków chce odstawić Boga na pobocze i żyć tak, jakby go nie było.   

  Po uroczystej Mszy Św. liczne poczty sztandarowe, delegacje, harcerze, parlamentarzyści i samorządowcy złożyli kwiaty przy Płycie Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu przemówił prezydent Płocka. Tradycyjnie słychać było też wystrzały na wiwat.

  W tym szczególnym dniu, kwiatów nie zabrakło także pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego, żołnierza Legionów Polskich. Jeszcze przed głównymi uroczystościami, wiązanki złożone zostały przez poczty sztandarowe. 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół