Nowy numer 15/2024 Archiwum

Hołd matce kościołów

- Dziękujemy za matkę wszystkich kościołów naszej mazowieckiej diecezji. Pamiętamy o wszystkich budowniczych tej katedry, szczególnie o biskupach, którzy w tej bazylice katedralnej spoczywają - mówił w czasie Mszy św. 8 listopada bp Piotr Libera.

O trosce o piękno katedry i o piękno ludzkich serc, oczyszczonych z grzechów, mówił w homilii bp Piotr Libera   O trosce o piękno katedry i o piękno ludzkich serc, oczyszczonych z grzechów, mówił w homilii bp Piotr Libera
ks. Włodzimierz Piętka/GN
Biskup Roman Marcinkowski wraz z kapitułą katedralną, a biskup Libera wraz z płockimi spowiednikami przewodniczyli Mszom św. w rocznicę poświęcenia katedry na płockim Tumskim Wzgórzu.

- Dziś matce wszystkich kościołów, naszej katedrze składamy hołd. Zatrzymujemy na niej spojrzenie. Jej charakterystyczne, wysokie wieże z daleka przyciągają wzrok. Patrząc z drugiej strony Wisły, mury jednej z najstarszych pięciu katedr polskich wtapiają się niejako w kompleks piastowskiego zamku. Imponują rozmiarami i pięknem romańskiej architektury. Mimo dziejowych burz, do dziś mury bazyliki katedralnej majestatycznie wyłaniają się wiosną z bujnej i soczystej zieleni. Jesienią zaś, gdy przyroda zamiera, przypominają o tym, co nie przemija. Katedra na Tumskim Wzgórzu zdobi od wieków gród Krzywoustego. Gdy do niej wchodzimy przez płockie drzwi, nasze Porta Fidei, jesteśmy oczarowani jej wystrojem. Jest piękna nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz. Nasza katedra to jednak matka już bardzo sędziwa. Długa i dramatyczna, a niekiedy i tragiczna jest jej historia, związana choćby z dniem piątego września 1939 roku, kiedy na katedrę zrzucono bomby, które zniszczyły kaplicę św. Zygmunta i uszkodziły sklepienie nawy bocznej - mówił w homilii biskup.

- Każde pokolenie coś tu dokładało, począwszy od średniowiecza, a kończąc na remontach dachu w latach siedemdziesiątych. Dziś katedra nadszarpnięta zębem czasu woła o pomoc. Zdaniem ekspertów, fachowców z Politechniki Płockiej, niezbędne jest szybkie przystąpienie do prac remontowych i konserwacyjnych. 7 listopada tej sprawie poświęcone było spotkanie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówił biskup.

I zwracał uwagę: - Nie nasza to zasługa, że mamy taką wspaniałą świątynię, jako katedrę. Wobec jej dostojeństwa wyrażamy gotowość wspólnego budowania nowej przyszłości tej świątyni z pomocą całej diecezji i wielu życzliwych ludzi. Chcemy tak pracować i tak postępować, abyśmy godni byli gromadzić się przed Bogiem w tej dostojnej bazylice katedralnej. Wszyscy chcemy dbać o ten szczególny Boży dom, o naszą matkę. Ona należy do nas wszystkich, do całej diecezji, do wszystkich mieszkańców Płocka i regionu - akcentował biskup płocki.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy