• facebook
 • rss
 • Nowy rok w seminarium

  Ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 11.10.2012 22:38

  - To początek duchowej, naukowej i duszpasterskiej drogi Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku w nowym roku akademickim - mówił biskup Libera w czasie uroczystej inauguracji.

  Odbyła się ona 11 października w najbardziej szczególnej kaplicy, gdzie rodzą się przyszli księża, i w „najpiękniejszej sali Płocka”, jako określił biskup – seminaryjnej auli, zwanej tradycyjnie Salą Biskupów.

  – 419 lat! Niebagatelna to liczba, niebagatelna historia! Iluż wspaniałych ludzi, naukowców, świadków, których można naśladować, brać za wzór! Wymienię dzisiaj tylko męczenników, związanych z tymi murami: bł. abp Antoni Julian i  bł. bp Leon, bp Adolf Piotr Szelążek i bp Stefan Walczykiewicz – też przecież męczennicy, tyle, że czerwonego totalitaryzmu; rektorzy, ojcowie i inni przełożeni, nieustraszeni w zmaganiu z komunizmem – bp Jan Wosiński, księża: Jezusek, Molski i Gąsiorowski, nazywani w aktach UB „fanatykami religijnymi i ludźmi bezwzględnie oddanymi Kościołowi”. Uczcie się, drodzy alumni, takiego fanatyzmu i takiego bezwzględnego oddania Kościołowi. Do tego nie potrzeba wielosłowia, trzeba prostoty, wierności i odrobiny odwagi – mówił biskup w czasie inauguracji.

  W nowy rok akademicki seminarium weszło z nowym rektorem, ks. Markiem Jaroszem, nowym prefektem – ks. Tomaszem Brzezińskim i nowym wykładowcą filozofii – ks. Pawłem Niewinowskim. Po 42. latach nauczania, przeszli na emeryturę: wykładowca prawa kanonicznego – ks. prof. Wojciech Góralski, oraz ks. prof. dr hab. Czesław Rychlicki – wykładowca teologii dogmatycznej przez ostatnich 41 lat.

  – Nasza Alma Mater jest wiekowa, naznaczona historią Kościoła i Polski. Pamięta czasy przemian, soborów, wojen i dyktatur. Jest trochę staroświecka, ale próbuje zrozumieć otaczający ją świat. (…) Czy ma coś do powiedzenia dzisiaj? Czy wyzwania Kościoła mają coś wspólnego z wyzwaniami świata? (…) Nasza Alma Mater podpowiada: bądźcie wytrwali i wierni waszej misji, a w Rok Wiary wchodźcie z nadzieją. A do najmłodszych alumnów zdaje się mówić: rozpocznijcie drogę w nieznane, aby odkryć tajemnicę. Idźcie po szlaku sprawdzonym, przetartym przez męczenników – mówił w swym pierwszym oficjalnym wystąpieniu nowy rektor.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół