• facebook
 • rss
 • Mapa świętych miejsc

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 05.10.2012 14:06

  Na progu Roku Wiary warto wyruszyć do 22 miejsc pielgrzymkowych w diecezji płockiej.

  To ważny przewodnik i swoiste vademecum pielgrzyma na Rok Wiary w Kościele płockim. – Nasza diecezja usiana jest miejscami, w których objawiło się i objawia wyjątkowe Boże działanie – napisał bp Piotr Libera w słowie wprowadzającym do najnowszej publikacji Płockiego Instytutu Wydawniczego.

  W zbiorze „Sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe diecezji płockiej” zebrano 22 miejsca pielgrzymkowe z całej diecezji. Są to zarówno sanktuaria: Miłosierdzia Bożego, maryjne i poświęcone świętym oraz inne miejsca, do których od wieków chętnie pielgrzymują wierni.

  W większości z nich szerzony jest kult Matki Bożej czczonej jako: Matka Pocieszenia, Niepokalana Przewodniczka, Pani Mazowiecka, Bolesna Królowa, Pani Niezawodnej Nadziei, Służebnica Pańska. Ale są również miejsca, jak Dobrzyków, Grzebsk, Łopacin, Żurawin, Święte Miejsce, czy Osiek, gdzie tradycja odpustów i historia miejsca jest bardzo bogata i opisuje wiarę przeżywaną tam od wieków.

  – W ubiegłym roku z bp. Piotrem spotkali się proboszczowie i rektorzy tych miejsc z naszej diecezji. Postulowali, aby ukazała się publikacja o najważniejszych miejscach pielgrzymkowych z naszego regionu. Gdy zaczyna się Rok Wiary, chcemy ukazać te miejsca jako obszary, gdzie bije żywa wiara. Od wieków, dla pokoleń ludzi są to duchowe źródła. Dobrze się stanie, jeśli w zaczynającym się Roku Wiary w diecezji uaktywni się ruch pielgrzymkowy do tych miejsc – mówi ks. Jarosław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej.

  „Dobrze, że w czasach, w których wiara w Boga jest atakowana i niejako usuwana z życia publicznego ukazuje się ta publikacja. (…) Dzięki niej możemy zobaczyć, jak bogata jest mapa pielgrzymkowa płockiego Kościoła i jak szeroko Bóg otwiera na Mazowszu „podwoje wiary” – napisał bp Libera w słowie wstępnym do przewodnika.

  Publikację można nabyć w Płockiej Księgarni Diecezjalnej. Jej specjalna promocja odbędzie się w sobotę, 6 października w Smardzewie w czasie II diecezjalnej pielgrzymki członków Kół Żywego Różańca.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół