• facebook
 • rss
 • Nowy drogowskaz w Kucicach

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 30.09.2012 01:06

  To pewnie nie przypadek, że XVIII-wieczny kościół w Kucicach stoi na skrzyżowaniu lokalnych dróg. Teraz w kościele ustawiono dla mieszkańców tych stron jeszcze jeden drogowskaz – nową Drogę Krzyżową.

  14 nowych stacji, wykonanych przez artystę rzeźbiarza z Tczewa poświęcił 29 września bp Roman Marcinkowski. Obrzęd miał miejsce w czasie uroczystości odpustowej ku czci św. Michała Archanioła. – Przez ten znak Drogi Krzyżowej jesteście wezwani do wierności, abyście nic nie przedkładali nad Boga, aby Go wam nic innego nie przysłaniało. Niech prowadzi was tajemnica Męki Pańskiej. Niech was ona angażuje, skoro sami byliście fundatorami tych stacji – mówił w czasie Mszy św. bp Marcinkowski. Podkreślił również, że w niewielkiej parafii widzi duże zaangażowanie świeckich. – W wierze wszystko nas przerasta: nasz sposób myślenia i działania przerasta Bóg swoją łaską, która nas uprzedza. Niech waszej pracy i zaangażowaniu w tę wspólnotę towarzyszy oddanie Panu i dyspozycyjność. Niech ta Droga Krzyżowa pomaga wam dobrze wybierać i z mocą Bożą dobrze żyć – życzył mieszkańcom Kucic biskup.

  Nowe stacje dobrze komponują się z bogatym w barokowe zabytki niewielkim wnętrzem kościoła. Świątynia ta została wybudowana w 1783 r. Wśród zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują w niej: wczesnobarokowy ołtarz główny z połowy XVII w. oraz dwa ołtarze boczne, ambona, chrzcielnica oraz kropielnica pochodząca z XV-XVI w. Dziś parafia Kucice jest połączona unią personalną z parafią Gumino pw. św. Pankracego. Proboszczem jest ks. Tadeusz Milczarski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół