• facebook
 • rss
 • Muzyka sakralna w Ciechanowie

  Ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 21.09.2012 21:22

  W dwóch ciechanowskich kościołach: zabytkowym i nowoczesnym odbywa się I Festiwal Muzyki Sakralnej.

    Muzyka sakralna rozbrzmiewała między innymi we wnętrzu kościoła poaugustiańskiego
  Ks. Włodzimierz Piętka/GN
  To pierwsze tego rodzaju wydarzenie kulturalne w Ciechanowie. We wnętrzu zabytkowego kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i nowoczesnego – pw. Jezusa Miłosiernego od 21 do 23 września wybrzmiewa muzyka wokalna średniowiecza, organowa i barokowa. Wydarzenie towarzyszy uroczystościom odpustowym św. Tekli, które tradycyjnie nazywany są „ciechanowskim odpustem”. – W ten sposób stara tradycja naszego miasta spotyka się z nową: wartościową i artystyczną – mówi jeden z organizatorów festiwalu, proboszcz parafii pw. Tekli, ks. Wojciech Hubert.

  – Chcemy rozpocząć cykliczne świętowanie tych nieuchwytnych dla oka, ale dających się odczuć we wnętrzu człowieka, pięknych wzruszeń i wzniosłych emocji, które daje muzyka sakralna, aby w ten sposób wpływać na kształtowanie naszych pragnień, kierujących się tylko na istotę Boga. Będziemy ukazywać różnorodność i bogactwo muzyki Kościoła w pięknych wnętrzach naszych kościołów – mówi pomysłodawczyni festiwalu, organistka parafii pw. św. Tekli, Bogumiła Nasierowska.

  Pierwszy dzień festiwalu został zadedykowany dawnej muzyce wokalnej. W kościele pw. Nawiedzenia NMP wystąpił zespół „Voci Unite” z Łomży i Kameralny Zespół Muzyki Dawnej „Aulos” z Białegostoku. Pierwszy z nich zaprezentował między innymi poruszający śpiew o Matce Bożej Bolesnej i psalmy w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego na melodie Mikołaja Gomółki. „Aulos” z Białegostoku wykonał utwory muzyczne z tradycji wschodniego chrześcijaństwa, a wśród nich hymn ku czci Bogarodzicy „Agni parthene” i „Kyrie eleison” na grecką melodię.

  W sobotę 22 września na organach kościoła pw. Jezusa Miłosiernego utwory Galuppiego, Surzyńskiego, Bacha i innych wykonają Paweł Górzyński z Płocka i Kamil Janicki z Łowicza. Wreszcie ostatniego dnia festiwalu w kościele poaugustiańskim z repertuarem muzyki barokowej wystąpi pochodzący z Ciechanowa Zespół Muzyki Dawnej „Horrendus”.

  Organizatorami I Festiwalu Muzyki Sakralnej są dwie ciechanowskie parafie: pw. św. Tekli i św. Piotra Apostoła, przy wsparciu prezydenta Ciechanowa i starostwa powiatowego.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół